Kas yra gripas?
Tai ūmi virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, pasireiškianti karščiavimu, sausu kosuliu, gerklės, galvos ir raumenų skausmu, nuovargiu ir silpnumu.
Kaip gripas plinta?
Oro lašeliniu būdu (sergančiam asmeniui kalbant, juokiantis, kosint, čiaudint);
Per kontaktą su kvėpavimo takų išskyromis (liečiant daiktus arba paviršius, kuriuose yra virusas, ir po to liečiant savo akis, nosį ar burną).
Apskaičiuota, kad 1 sergantysis gripu gali užkrėsti 4 asmenis.
Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo gripo – skiepai.
Pasiskiepyti nuo gripo rekomenduojama kiekvienais metais rudens–žiemos laiko-tarpiu (reikia maždaug dviejų savaičių imuninei apsaugai susidaryti).
Nemokamai galima pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems asmenims, toje gydymo įstaigoje, kurioje asmuo yra registruotas.
Savo lėšomis galima pasiskiepyti bet kurioje gydymo įstaigoje ar vaistinėje, kuri teikia šią paslaugą.
Rizikos grupės, kurios skiepijamos nemokamai:
65 m. amžiaus ir vyresni asmenys;
asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais na-vikais;
sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai;
asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
nėščiosios.
Kodėl gripas rizikos grupėms ypač pavojingas?
65 metų ir vyresniems asmenims, taip pat suaugusiesiems ir vaikams, sergantiems lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip astma, kitos kvėpavimo takų ligos, cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių, inkstų ligos ar kitos ligos, susijusios su imuniniais mechanizmais, gripas yra labai pavojingas, nes gali sukelti lėtinių ligų paūmėjimą, sunkias šių ligų formas;
sveikatos priežiūros įstaigų darbuo-tojams svarbu nesirgti, kad nesutriktų gydymo įstaigų veikla, be to, sergantys medikai gripu gali užkrėsti pacientus bei kitus gydymo įstaigose dirbančius žmones;
globos ar slaugos įstaigose gyvenantys asmenys yra vyresnio amžiaus, turintys ne vieną lėtinę ligą, šiose įstaigose jie gyvena ilgus mėnesius, todėl gripo virusui išplisti uždarose patalpose yra ypatingai palankios sąlygos. Šių asmenų sveikatos būklę gripas itin pablogintų;
nėščiosios skiepijamos, kad būtų ap-saugotos ne tik jos pačios, bet ir vaisius bei ką tik gimęs kūdikis. Moterys, kurios nėštumo metu suserga gripu, yra dažniau gydomos ligoninėse, intensyvios tera-pijos skyriuose. Paskiepytos nuo gripo nėščiosios gimęs kūdikis turės apsaugą, gautą iš mamos, ir bus apsaugotas iki 6 mėnesių amžiaus.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad paskiepyti asmenys 34-44 proc. rečiau lankosi pas gydytojus, praranda 32-45 proc. mažiau darbingų darbo dienų, sunaudoja 25 proc. mažiau antibiotikų, skirtų bakterinėms gripo komplikacijoms gydyti.
Gripo vakcina apsaugo žmones nuo sunkių gripo formų, hospitalizacijos, komplikacijų ir mirties.
Skiepai nuo gripo yra saugūs ir veiksmingi, šalutiniai poveikiai pasitaiko labai retai. Vakcina gali sukelti šiuos šalutinius poveikius: vietinę reakciją dūrio vietoje, galvosskausmą, raumenų skausmą, nedidelį karščiavimą, nuovargį.
Informaciją parengė
Nacionalinio Visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas